Joomla nedir?

Joomla, php betik dili tabanlı bir iys (içerik yönetim sistemi)dir. Ücretsizdir.

Herkes joomla resmi sitesinden bu yazılımı indirebilir ve php destekleyen bir sunucu üzerinde kurup çalıştırabilir.

Joomla verileri mysql veritabanında tutulur. Dolayısıyla joomla sistemini kurabilmek için php ve mysql destekleyebilen bir linux web hosting sunucusuna ihtiyacınız vardır. Kurulumu yapabilmek için temel bazı temel bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle joomla nın ne işe yaradığını anlatalım; interaktif olarak sürekli güncellenmesi gereken portallar, haber siteleri, oldukça fazla makale içeren web siteleri, sürekli güncellenmesi gereken teknoloji siteleri gibi birçok alanda işlemleri kolaylaştırmak, birden fazla yöneticinin bilgi girdiği web sitelerinde bunların düzenlenmesini sağlamak, üyeleri olan web sitelerinde, üyelerin yönetimi, hiyerarşisi gibi pek çok konuda içerik yönetim sistemleri kullanılmaktadır.

Günümüzde joomla haber portallarından, şiket sitelerine, eğitim sitelerinden kişisel sitelere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise joomla üzerinde geliştirilmiş yüzlerce bileşen bulunmasıdır. Joomla bileşenleri aklınıza gelebilecek pek çok konuda birçok işlevi otomatikleştirmektedir. Resim galerileri, tartışma platformları, toplu mesaj, üye yönetimi, haber yönetimi, eğitim, sanal market, eticaret, arama motoru optimazasyonu ve daha bir çok konuda hazırlanmış ücretsiz ya da ücretli yüzlerce bileşen joomla ya otomatik entegre edilebilmektedir. Bu sayede zaman kaybetmeden ya da fazla para harcamadan web sitenizi işinizin gerektirdiği şekilde donatabilmektesiniz.

Bütün bu özellikleri ile Joomla kullanım alanı sınırsız bir web sitesi çözümüdür.

İstiyorum

Sizinde böyle bir siteniz olabilir, bizimle iletişime geçin!