alan adı nasıl transfer edilir ?

- transfer süreci transfer isteğinin gerçekleşmesi ve ödemesinin yapılması ile başlar.

- transfer isteğinde bulunmak için Transfer Onay Kodu (authorization code, auth-code, auth-info, domain secret) nu bilmeniz gerekmektedir.

Onay kodunu (ortalama 8-15 haneli şifre) aracı firmanız veya mevcut yazmanınızdan alabilirsiniz.
Mevcut yazman(kaydedici - Registrar) size bu kodu sağlamakla yükümlüdür. Genellikle alan adını aldığınız kaydedici firmanın bunun için bir kontrol paneli yazılımı vardır. Buraya erişebilmek için bir kullanıcı adı ve şifresi size verilmiş olmalıdır. Ancak bu panelden alabileceğiniz transfer koduna sahipseniz transfer işlemi yapabilirsiniz.

Ancak bu kodun geçerliliği çok uzun değildir. Bu bakımdan kodu öğrenir öğrenmez transfer başlatılmalıdır. Şayet bu kod yanlış girilirse transfer başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

- Bu aşamada alan adı sahibinin yani administrator contact kişisinin e-posta adresinize önce kayıt servisi tarafından daha sonra ise eski kayıt servisiniz tarafından onay mailleri gönderilecektir.
Dolayısıyla alan adı whois bilgilerinde administrator kontakt e-posta adresi size ait değilse öncelikle kontrol panelinden onu güncellemeniz gerekir.
- ilk e-posta alan adının şu anki kaydedicisinden gelir ve transfer isteğini belirtir. Onay lamanız için bir link e tıklamanız istenir. Linke tıklamanız ardından alan adı transfer isteğinin sizin tarafınızdan yapıldığını doğrular ve işlemi başlatır. Alan adı transfer isteğinde bulunan kaydediciye transferin alan adı sahibi tarafından onaylandığını haber veren bir e-posta gönderir.
- Bu onaylardan sonra 3-7 gün içinde transfer sonuçlanır. Alan adıyla ilgili eski bilgiler aynen korunacaktır.

İstiyorum

Sizinde böyle bir siteniz olabilir, bizimle iletişime geçin!